• تعداد بازدید : 19633
پیوند پاییزه (پیوند خواب) در مركبات

 

پیوند  پاییزه (پیوند خواب)در مرکبات

مهندس فرهاد رفعت عضو هیات علمی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری

زمان پیوند در مرکبات بستگی به فعال بودن درخت دارد و این فعالیت تابع شرایط آب و هوایی است. بنابراین زمان پیوند زدن در مناطق مرکبات‌کاری کشور متفاوت است. بطورکلی فعال بودن گیاه و آسان جدا شدن پوست از چوب ساقه، نکته‌ای مهم پیوند خواب که همان پیوند جوانه‌ای است در اواخر تابستان و اوایل پاییز هنگامی که شیره گیاهی در آوندها در جریان است مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پیوند خواب بدلیل رشد پیوندک در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی گاهی جوانه فعال شده و با آغاز سرمای زمستان جوانه دچار آسیب می‌گردد. بنابراين پس از موفقیت عمل پیوند، سربرداری پایه انجام نمی‌شود. پیوند خواب در مناطقی که دارای زمستان‌های خیلی سرد هستند بدلیل  صدمه دیدن و خشک شدن لازم است روی پیوندک را پوشانده تا از خطر سرمای شدید مصون بمانند.

عوامل مؤثر در موفقيت پيوند

عواملي كه در موفقيت پيوند نقش دارند شامل تهیه و انتخاب پایه مورد نظر، تناسب و آمادگي پايه و پيوندك، زمان پيوند، پيوندزن ماهر، چاقوي تيز، خوب بستن نوار پلاستیکی و نگهداری پس از پيوند است.

زمان پيوند، نوع متداول آن

بهترين نوع پيوند در مركبات، پيوند شكمي مي‏باشد كه در ارديبهشت (پيوند بهاره) و شهريور‏ (پيوند خواب) صورت مي‏گيرد.

شرايط ايده‏آل پايه و پيوندك جهت انجام پيوند

شرايط مطلوب پايه عبارتند ازپوست پايه به راحتي جدا شود، رنگ زير پوست، سبز مغز پسته‏اي باشد. شيره در زير پوست پايه در جريان بوده و هنگام چاقو زدن، پوست مثل هندوانه رسيده قاچ بخورد.

شرايط مطلوب پيوندك عبارتند از اينكه رنگ شاخه حامل پيوندك سبز تيره بوده و رگه ‏هاي سفيد روي آن مشاهده شود. همچنين سن آن بين 12-6 ماه باشد.

 

 

 

منبع خبر
روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری
امتیاز :  ۳/۶۷ |  مجموع :  ۶

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0