• تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۱/۲۱ 
به مناسبت دهه مبارك فجر اقدامات و دستاوردهای پژوهشكده مركبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری توسط دكتر سیروس آقاجانزاده تشریح شد

 به مناسبت دهه مبارک فجر اقدامات و دستاوردهای پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری توسط دكتر سیروس آقاجانزاده تشریح شد

دکتر سیروس آقاجانزاده رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه‌ گرمسیری به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به تشریح اقدامات و دستاوردهای پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه‌ گرمسیری پرداختند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه ‌گرمسیری دکتر سیروس آقاجانزاده رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه‌ گرمسیری در گفتگویی با روابط عمومی ضمن تبریک فرا رسیدن دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به تشریح دستاورها و اقدامات پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه ‌گرمسیری پرداختند.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه‌ گرمسیری در معرفی پژوهشکده اظهار داشتند: پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه گرمسیری در استان مازندران و شهر رامسر واقع است و زير مجموعه موسسه تحقیقات علوم باغبانی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد كه در سال 1309 تحت عنوان باغ فلاحت رامسر تاسیس شد. در سال 1339 به ایستگاه کشاورزی و در سال 1365 به ایستگاه مرکبات تغییر نام داد و تا سال 1371 تحت نظارت موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر قرار داشت. در 1373 با عنوان مرکز تحقیقات مرکبات به طور مستقل به كار خود ادامه داد. در سال 1376 این مرکز به موسسه تحقيقات مركبات كشور تغيير نام داد و در نهایت از سال 1394 با تصویب هیات امنای سازمان و شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نام پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه‌ گرمسیری ارتقاء یافته و مدیریت پژوهش میوه های نیمه گرمسیری شامل انار، انجیر، زیتون و خرمالو نیز به پژوهشکده اضافه شد.

وی در خصوص اقدامات پژوهشی این پژوهشکده گفت: این پژوهشکده متولی تحقیقات در زمینه مرکبات، انار، کیوی، زیتون و انجیر در ایران می باشد در حال حاضر دارای 51 طرح و پروژه تحقیقاتی با مشارکت اعضای هیات علمی ستاد پژوهشکده، ایستگاه های تحقیقات مرکبات خرم آباد تنکابن و ایستگاه تحقیقات مرکبات شهید یاسینی کترا و ایستگاه های واقع در استان های دیگر شامل ایستگاه تحقیقات جیرفت، میناب، حاجی آباد هرمزگان، جهرم، داراب استان فارس و ایستگاه های تحقیقاتی انار یزد، ساوه، کازرون و ایستگاه های تحقیقاتی زیتون طارم، کازرون، کرمانشاه و رودبار و ایستگاه انجیر استهبان و با مشارکت دانشگاه ها و بخش خصوصی در حال اجرا می باشد.

ایشان در ادامه گفتند: از دستاورد های مهم پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه ‌گرمسیری در رابطه با به نژادی و معرفی ارقام علاوه بر معرفی ارقام جدید در سنوات گذشته، در سال جاری اقدام به معرفی دو رقم جدید پرتقال توسرخ (خونی) نموده که جزو ارقام زودرس این گروه از ارقام پرتقال محسوب می شوند. همچنین معرفی دو رقم جدید لیمو ترش متحمل به بیماری جاروک که از بیماری مهم مرکبات در جنوب کشور است و دو رقم جدید زیتون در سال گذشته از اقدامات مهم این پژوهشکده در رابطه با به نژادی و معرفی ارقام جدید می باشد.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه ‌گرمسیری در خصوص تولید نهال سالم، اصیل و استاندارد گفتند، در این پژوهشکده طیف وسیعی از مرکبات تجاری شمال و جنوب کشور شامل ارقام پرتقال، نارنگی‌، گریپ ‌فروت و لیموترش، سالم سازی شده اند و در حال حاضر هسته اولیه سالم و عاری از ویروس 27 رقم از ارقام بومی و وارداتی در این پژوهشکده تولید شده است. حفظ و نگهداری هسته های اولیه از کارهای بسیار مهم و ارزشمند است که در این رایطه در سال جاری ارزیابی سلامت هسته های اولیه ارقام و نهال های تکثیری از آنها انجام شده است. و در سال جاری تعداد زیادی پیوندک های عاری از ویروس و اصیل ارقام مختلف مرکبات تولید و در اختیار تولید کنندگان نهال قرار گرفته است.  

ایشان به احداث باغ های مادری تولید پیوندک و تولید نهال سالم در نهالستانهای مرکبات اشاره نمودند و گفتند: در این راستا کار های مهمی صورت گرفته که تولید انبوه نرک پایه های مرکبات به منظور تولید نهال سالم و اصیل در احداث باغ های مادری و تولید پیوندک برای نهالستانهای مرکبات قابل ذکر است. هنمچنین تولید نهال های سالم ارقام مختلف مرکبات از هسته های اولیه سالم و عاری از ویروس برای کاشت در باغ های مادری در دست اقدام می باشد.   

دکتر آقاجانزاده افزود، تنش های زیستی شامل عوامل بیمارزای گیاهی و غیرزیستی مانند یخبندان، ماندابی، گرما و خشکی از عوامل مهم و خسارت زا در باغ های کشور هستند که در این رایطه عارضه زوال مرکبات در باغ های مرکبات قابل ذکر است. با استفاده از نتایج بررسی های صورت گرفته دستور العمل مدیریت این عارضه ارائه شده و پروژه های پژوهشی و مطالعاتی در حال بررسی برای اجرا می باشد. همچنین راه‌ کارهای مختلف در رابطه با نحوه مبارزه با آفات و بیماری‌ ها، بهترین زمان مبارزه، استفاده از روش‌ های تلفیقی به منظور کاهش مصرف سموم، نحوه پیشگیری از بیماری ‌های ویروسی و شبه ‌ویروسی و دستورالعمل‌ های سمپاشی بر علیه آفات و بیماری ‌ها، کاربرد سایبان و غیره ارائه شده است. همچنین به منظور بهبود شرایط نگهداری مرکبات با حفظ کیفیت و کاهش ضایعات، دستورالعل مديريت انبارهاي معمولي و سردخانه های مركبات با هدف حفظ كيفيت و كاهش ضايعات ارائه شده است.

ایشان گفتند، آموزش بهره برداران، کارگاه های آموزشی و ترویجی، روز مزرعه و هفته انتقال یافته ها، مشارکت در اجرای سایت های جامع الگوئی و کانون های یادگیری، تهیه و تولید برنامه های رادیو و تلویزیونی آموزشی و ترویجی، گزارشات اثربخشی طرح یاوران تولید در عرصه ملی، سخنرانی علمی شبکه دانش در بستر فضای مجازی و ویدئو کنفرانس، آموزش کارکنان اعضاء هیات علمی و غیر هیات علمی، مهارت آموزی و تربیت تکنسین ماهر در امور باغبانی، مشارکت در طرح انتقال دانش با مشارکت محققین، ساخت کلیپ های آموزشی و ترویجی، برگزاری رزمایش پدافند غیرعامل زیستی کنترل و مقابله با مگس میوه مدیترانه با همکاری پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه گرمسیری در استان گیلان، برگزاری روزهای مزرعه با حضور باغداران مرکبات، کیوی، انار، انجیر و زیتون در شمال کشور و استان های تولید کننده محصولات توسط محققین و اعضای هیات علمی از مهمترین فعالیت های ترویجی و آموزشی یک سال گذشته بود.

دکتر سیروس آقاجانزاده با اشاره به اقدامات این پژوهشکده در زمینه ترویج و انتقال یافته ها گفتند: اطلاعات حاصل از یافته های پژوهشی به صورت نشریات و دستورالعمل های فنی و کاربردی و قابل ترویج به صورت منظم در سایت پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه ‌گرمسیری و تالار ترویج بارگذاری می شود. همچنین توليد و ثبت 6 اپليكيشن مربوط به محصولات مركبات، زيتون، انار و انجير و توليد 24 اپليكيشن از نشريات فني و ترويجي منتشر شده آماده سازي براي ثبت می باشد. همچنین طراحی و راه‌اندازی بانک اطلاعات ارقام و پایه های مرکبات ایران در سایت پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری، انتشار نشریات فنی و ترویجی، کتاب، دستنامه، خبرنامه پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری به صورت ماهانه از جمله اقدامات این پژوهشکده در حوزه ترویج و انتقال یافته ها می باشند.

منبع خبر
روابط عمومی پژوهشكده مركبات و میوه های نیمه گرمسیری
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.9.0
    V6.1.9.0