• تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ 
بازدید رئیس پژوهشكده مركبات و میوه های نیمه گرمسیری و هیات همراه از شركت انار صاحبی جهت داوری از پنج رقم پیشنهادی نوید بخش انار برای نامگذاری

بازدید رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری و هیات همراه از شرکت انار صاحبی جهت داوری از پنج رقم پیشنهادی نوید بخش انار برای نامگذاری

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری، دکتر مرتضی گل محمدی رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری به نمایندگی از موسسه تحقیقات ثبت گواهی بذر نهال و به همراهی دکتر جواد فتاحی مقدم معاون پژوهشی، دکتر محمد رضا وظیفه شناس عضو هیات علمی و محقق انار، دکتر حبیب الله میرزنده دل محقق انار و سید عسکری خاکزاد تولید کننده انار در روز سه شنبه 15 مهر 99 ضمن بازدید از شرکت انار صاحبی و ثبت مشخصات پنج رقم پیشنهادی نوید بخش انار برای نامگذاری، نسبت به بررسی دقیق صفات برتر این ارقام اقدام نمودند.

دکتر گل محمدی رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری در این بازدید گفتند، یکی از کارهای خوبی که در این نهالستان با کمک بخش خصوصی انجام شد، تولید ارقام جدید می باشد که امروز شاهد ارزیابی این ژنوتیپ ها هستیم و ان شاالله با معرفی این ارقام می توان تحول چشمگیری در تولید ارقام جدید و بحث صادرات این محصول ارزشمند برای کشور داشته باشیم.

ایشان افزودند، یکی از کارهای ارزشمند که پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد و بخش خصوصی با کمک هم انجام دادند، تولید ارقام هیبرید است که ویژگی ها و امتیازات منحصر به فردی دارند و پس از اینکه این هیبرید ها تولید شدند مورد ارزیابی داوران و کارشناسان قرار می گیرند که امروز این کار در حال انجام است و بر اساس ارزیابی ها و بررسی های اولیه، ویژگی ها و امتیازات ممتازی دارند. قطعا ما چهار الی پنج رقم جدید انار از این نهالستان را با توجه به اینکه تولید در این نهالستان بصورت استاندارد و با مجوز و زیرنظر موسسه ثبت و گواهی و نظارت پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری و با کمک محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد معرفی خواهیم کرد.

رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری در ادامه گفتند، بنابراین ما در یک بازه زمانی خیلی کوتاه نهال های اصیل و خوب را تولید خواهیم کرد و این نوید را می توانم بدهم، از سال آینده در سطح وسیع از این پنج رقم در اختیار باغداران قرار بگیرد و با توجه به ویژگی های این ارقام که دارای هسته نرم می باشند، می تواند تحول چشمگیری در صنعت انار کشور ایجاد کند و همچنین زود رس بودن آن است که می تواند به سرعت وارد بازار شوند و با محصولات دیگر رقابت کنند و هچنین ویژگی ممتاز دیگر کشور جمهوری اسلامی ایران که در تولید انار در جایگاه نخست دنیا قرار دارد و منشاء انار در ایران است و با توجه به اینکه زادگاه انار در واقع استان های شمالی کشور بوده و به نوعی یک توانمندی در تولید این محصول است و ما در واقع انتظار این را داریم که در سال های آینده صادرات خوبی از این محصول داشته باشیم.

دکتر محمد رضا وظیفه شناس محقق انار کشور و عضو هیئت علمی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان یزد گفت، اصلاح انار یکی از موارد مهم است و اگر بخواهیم ارقامی که از نظر کیفیت ضعیف باشد کشت کنیم و عوامل کیفی را نداشته باشد، کشاورز ضرر خواهد کرد. پروژه تلاقی ارقام از سال 1382 شروع و بر اساس پروتکل هایی که موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال ابلاغ شد، باید در مناطق مختلف کشور همزمان کارهای اصلاحی انجام شود. این طرح همزمان در استان های مازندران، استان خراسان جنوبی و استان یزد هم به عنوان پایلوت تحقیقات اجرا شد.

محقق انار کشور افزود، انار بشدت وابسته به شرایط آب و خاک است. اگر شرایط آب و خاک ضعیف باشد، از یک رقم خوب نمی توانیم انتظار محصول خوبی داشته باشیم.

عضو هیات علمی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری گفت، در این طرح تعداد ارقام والدین زیاد بودند و ما ارقام را در سه منطقه شرق، مرکز و شمال کشور کشت کردیم و خوشبختانه همه صفات مشابه داشتند. این پروسه بسیار طولانی بود و از سال 81 شروع و در سال 99 در یک پروسه اصلاحی حدود 19 ساله به این ارقام مطلوب دست پیدا کردیم.

 

منبع خبر
روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری
امتیاز :  ۲/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0