• تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ 
    /  4
برگزاری دویست و هشتاد و نهمین شورای پژوهشی در پژوهشكده مركبات و میوه‌های نیمه‌ گرمسیری

برگزاری دویست و هشتاد و نهمین شورای پژوهشی در پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌ گرمسیری

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه‌ های نیمه‌ گرمسیری، دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورای پژوهشی در روز سه شنبه 11 شهریور 99 با حضور دکتر مرتضی گل ‌محمدی ریاست پژوهشکده، معاونین، روسای ایستگاه ها و گروه های تحقیقاتی با رعایت فاصله و پروتکل بهداشتی در پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه‌ گرمسیری برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر گل محمدی رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری ایام شهادت آقا امام حسین علیه السلام را تسلیت گفتند و بر زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا تاکید کردند.

در ادامه این جلسه دو پروپوزال در ارتباط با مرکبات با عناوین برآورد صفات عملکردی نارنگی رقم پیج با پایش ذخایر کربوهیدراتی و پروتئینی ریشه و برگ و ارزیابی تأثیر محلول ‌پاشی اسید بوریک بر صفات عملکردی کیوی‌ فروت رقم هایوارد ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد با مشارکت بخش خصوصی این پروژه ها انجام شود.

همچنین طرح اصلاح به منظور تولید ارقام و پایه‌های جدید مرکبات ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. و در ادامه گزارش تفصیلی از وضعیت نتاج هیبریدی و برنامه گروه ژنتیک و به نژادی برای زیر پروژه های طرح ارائه شد. با توجه به اهمیت این طرح مقرر شد طرح به صورت کامل برای تمامی استان های مهم کاشت مرکبات در نظر گرفته شده و با مشارکت بخش خصوصی و مشارکت اعضای هیات علمی از استان های مازندران، گیلان، فارس، هرمزگان و جنوب کرمان انجام شود.

همچنین یک عنوان پروژه خاص با عنوان بهینه سازی پیوند سرشاخه کاری درختان زیتون در مناطق مختلف کشور ارائه و مورد بحث قرار گرفت. در این پروژه سعی خواهد شد بهترین زمان پیوند، نوع رقم و گیرایی پیوند و سایر اطلاعات مورد نیاز برای سرشاخه کاری موفق در زیتون در چند استان اصلی تولید زیتون مورد مطالعه قرار گیرد. همچنین در این پروژه یکی از نکاتی که مورد تاکید اعضای شورا قرار گرفت بحث اصالت و سلامت ارقام و وضعیت سلامت پایه های پیوندی می باشد.

منبع خبر
روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0