• تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۰۷ 
اطلاعیه سازمان جهاد كشاورزی استان مازندران درباره كنترل به موقع آفت مگس میوه مدیترانه ای

اطلاعیه سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران درباره کنترل به موقع آفت مگس میوه مدیترانه ای

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه گرمسیری، به نقل از سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران، معاونت بهبود تولیدات گیاهی، تـوجه باغداران و بهره‌ برداران محترم را به نکات ذیل جلب می‌نمایـد:

طی بازدیدهای صورت گرفته از باغات هلو، شلیل (ارقام دیررس)، گلابی، سیب و انجیر در شهرستان‌ های قائمشهر، جویبار، بهشهر، نکا، میاندورود و ساری... آلودگی و خسارت در برخی از باغات و تک درختان موجود در باغات و خانه‌ سراها که اقدامات کنترلی مگس میوه انجام ندادند نمایان است. با توجه به اینکه بسیاری از این میزبان‌ ها در اختلاط با باغات نارنگی پیش رس کاشته شده است برای پیشگیری از افزایش جمعیت آفت و خسارت به این میزبان ‌ها بویژه گلابی، سیب، انجیر و خرمالو در ماه‌ های آینده بر روی نارنگی پیش رس که شرایط میزبانی خوبی برای آفت دارد رعایت نکات فنی و بهداشتی الزامی است و باید اطلاع رسانی گسترده در این زمینه انجام شود.

به باغداران توصیه می‌شود با توجه به سپری شدن برداشت ارقام میان رس هسته دار هلو و شلیل ضروری است نسبت به برداشت تک میوه های باقیمانده رسیده روی درخت و جمع آوری و دفن بهداشتی هرگونه میوه های ریخته شده پای درختان در عمق 50 سانتی متری خاک اقدام کنند.

برای فرار از خسارت و دور کردن میزبان از دسترس آفات، تمامی میوه‌ های رسیده ارقام دیررس هر چه سریع تر برداشت شوند. همچنین شناسایی باغات گلابی، سیب و خرمالو در مناطق دشت و ارتباط موثر با باغداران برای انجام راهکارهای مبارزه با مگس میوه برای پیشگیری از خسارت ضروری است.

انجام مبارزه تلفیقی به روش ‌های شکار انبوه با نصب تله ‌های جلب کننده (مایع سراتراپ و قرص سراتینکس)، جلب کننده مگس ماده (بیولور) به همراه کارت زرد چسب‌دار و یا پروتئین هیدرولیزات به تعداد 65 تا 75 تله در هکتار لازم است. طعمه پاشی با پروتئین هیدرولیزات در اولویت مبارزه تلفیقی در این مرحله توصیه و تکرار طعمه پاشی 5 تا 7 روز بعد با توجه به میزان آلودگی مورد توجه قرار گیرد.

در صورت مشاهده شکار بالای تله‌ها، کاور اسپری (سمپاشی) با یکی از حشره کش های دیپترکس (تریکلروفن) و یا مالاتیون 57 درصد به نسبت توصیه شده حداقل 15 تا 20 روز قبل از رسیدن میوه انجام شود.

 باغداران نسبت به عدم انتقال میوه ‌های آلوده، مشکوک و زخمی از طریق بازبینی و جداسازی میوه‌ ها قبل از بارگیری توجه کنند.

منبع خبر
روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0