• تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ 
شركت رئیس پژوهشكده مركبات و میوه های نیمه گرمسیری در جلسه شورای تحقیقات كشاورزی استان مازندران با حضور نمایندگان مجلس و معاون استاندار

شرکت رئیس پژوهشكده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری در جلسه شورای تحقیقات کشاورزی استان مازندران با حضور نمایندگان مجلس و معاون استاندار

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری، جلسه 344 شورای تحقیقات کشاورزی استان مازندران با حضور نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی (حاجی پور، فرزانه، زارعی و فرزانه)، مهندس خیریان پور معاون استاندار مازندران، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران و دکتر مرتضی گل محمدی رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری و دیگر روسای مراکز و پژوهشکده های تحقیقاتی استان در مرکز تجارت و پایانه بین المللی صادرات برنج کشور در آمل برگزار شد.

مهندس خیریانپور معاون استاندار مازندران در جلسه شورای تحقیقات استان که در مرکز تجارت و پایانه صادرات برنج آمل و باحضور نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: کشاورزی مهمترین مسأله استان است و سالانه ۷ میلیون تن از بهترین محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود. وی با بیان اینکه باید برای جهش کمی و کیفی تولید به کشاورزی توجه کنیم، خواستار توجه به ترویج ارقام جدید با رویکرد تجاری در حوزه باغبانی شد.

وی افزود: اصلاح نژاد دام برای تامین شیر و گوشت، اصلاح بذر، استانداردسازی کمی و کیفی محصولات کشاورزی و تجاری سازی و اقتصادی کردن کشاورزی از مسایل قابل توجه برای رسیدن به جهش تولید است.

مهندس خیریانپور با اشاره به اهمیت استفاده از تکنولوژی‌های جدید در کاهش هزینه و ارتقاء کیفیت، بر بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه کشاورزی تاکید کرد.

معاون استاندار مازندران پرداخت ۲۴۳ فقره تسهیلات خرید نشاکار به ارزش ۱۱ میلیارد تومان در مدت ۱.۵ ماه در سال جدید را از اقدامات مهم و تأثیرگذار برای دستیابی به جهش تولید نام برد و افزود: با پرداخت این تسهیلات، سطح نشاء مکانیزه برنج استان از ۶۵ به ۱۰۰ هزار هکتار افزایش یافت.

وی زهکشی اراضی و‌ جمع آوری آب‌های سطحی، راه اندازی پایانه های صادراتی محصولات استراتژیک کشاورزی از قبیل برنج، مرکبات، گل و گیاه، محصولات شیلاتی و کیوی را از دیگر اقدامات لازم برای دستیابی به جهش تولید نام برد.

مهندس خیریانپور خواستار واردات برنج قهوه ای بجای برنج سفید شد و افزود: می توان با اینکار و تبدیل و بسته بندی مناسب برنج، به صادرات برنج اقدام کرد.

معاون استاندار مازندران بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی، برندسازی، انبارداری مناسب و سورتینگ، صنایع تبدیلی و تکمیلی، گیاهان دارویی، آببندان‌‌ ها، مکانیزاسیون و زراعت چوب را از برنامه‌های مهم استان برای تحقق جهش تولید در حوزه کشاورزی استان مازندران یاد کرد.

معاون اقتصادی استاندار در این جلسه همچنین توضیحاتی در ارتباط با سند مرکبات و کیوی که توسط پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری تهیه شده بود پرداخت و ضمن تشکر از پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری از دستگاه های اجرایی خواستند مطابق این سند، پیشرفت هر یک از دستگاه ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مقرر شد اصل سند برای مجمع نمایندگان استان نیز ارسال شود.

 

منبع خبر
روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0